{display:none;}

вторник, 13 мая 2008 г.

Купуємо землю без ризику

12.05.2008

Купуючи земельну ділянку чи іншу нерухомість, завжди ризикуєш. Навіть ретельно вивчивши всі необхідні документи, покупець ніколи не застрахований від сюрпризів

Безумовно, нерухомість, зокрема земля, є найнадійнішим способом вкладення грошей, але лише за умови правильності її набуття. Зазвичай, бізнес від малого до великого прагне "обернути" вільні кошти на нерухомість.

Усі прагнуть землі

Іноді, щоб випередити конкурента, "ласі шматочки" землі купуються без достатньої юридичної підготовки, а договори підписуються нашвидкуруч. І не дивно, коли після такої покупки виявляється, що на земельній ділянці будівництво заборонене або по ній проходять так звані "червоні лінії", або взагалі, через рік на цьому місті планується спорудження новенької багатоповерхівки. Крім того, покупець ризикує натрапити на недобросовісних продавців, а інколи і на добре сплановану земельну аферу. Для того, щоб звести ризики до мінімуму, необхідно прискіпливо вивчати оригінали потрібних документів, досліджувати "історію" ділянки.

Отримати необхідну інформацію стосовно цієї землі у відповідних державних органах. Який має вигляд безпечна купівля земельної ділянки.

До вас надійшла інформація про продаж земельної ділянки. Ціна досить приваблива, навіть дешева. У такому випадку слід бути вдвічі уважнішим і ні в якому разі не поспішати, навіть якщо продавець розповідає про те, що в нього черга покупців на цю ділянку.

Знайомство з об'єктом
По-перше, необхідно звернути увагу на цільове призначення ділянки. Від цього залежать можливості її використання. Відповідно до Земельного Кодексу землі України поділяються на певні категорії за основним цільовим призначенням. Найцікавішими для придбання, звичайно, є землі житлової та громадської забудови, їх і розглянемо.

Також необхідно з'ясувати кількість власників і укладати договір купівлі-продажу з усіма власниками відразу. Слід бути уважними з особами, які продають ділянку за довіреністю за відсутності власника. Довіреність може бути відкликана, а власник виявитися недієздатним або мертвим. Якщо на земельній ділянці знаходиться половина будинку, як часто буває, необхідна згода іншого власника спільної часткової власності на будівлю.

Не забудьте з'ясувати, яким чином земельна ділянка перейшла до теперішнього власника і перевірити правовстановлюючі документи (договір купівлі-продажу, міни, свідоцтво про спадщину, первинна приватизація та інше). У випадку, якщо ділянка відійшла за рішенням суду, радимо впевнитися, що строк на оскарження такого рішення вже минув. Також треба з'ясувати екологічну обстановку в районі.

Купуємо ділянку з будинком
У випадку наявності на ділянці будь-якої будівлі, необхідно перевірити документи на неї. Якщо документів на будинок немає жодних - де-юре його не існує. Але для оформлення угоди потрібна довідка з БТІ про відсутність будівель на земельній ділянці. Без такої довідки нотаріус не засвідчить договір купівлі-продажу. Однак, якщо фактично будинок існує, БТІ таку довідку не дасть. Якщо ж первинні документи на будинок наявні, але його не введено в експлуатацію, буде укладатись договір купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва. Такі договори почали укладати відносно недавно і перелік необхідних документів на незавершене будівництво у різних нотаріусів може відрізнятися. Радимо в такому випадку попередньо проконсультуватися у нотаріуса, який буде посвідчувати угоду. Якщо будинок зареєстровано і введено в експлуатацію, проблем з укладенням угоди не буде.

Знайомтесь з документами

Все, що ви з'ясували при попередньому знайомстві з продавцями та при огляді земельної ділянки вас повністю задовольняє, слід переходити до другого кроку - вивчення документів. Не лишнім буде отримати Черговий кадастровий план земельної ділянки, щоб пересвідчитися, що ділянка, яку ви оглядали, позначена на плані. У випадку, коли на ділянці є будинок, необхідно впевнитися, що на правовстановлюючих документах на нього є помітка БТІ про реєстрацію права власності. Також слід перевірити, чи належить будівля до житлового або нежитлового фонду та зіставити це з цільовим призначенням землі.

Якщо ділянка була приватизована недавно (до трьох років), бажано перевірити, на підставі яких дозволів і погоджень була виділена земельна ділянка та компетенцію органів, які надавали погодження. Рішення про виділення земельних ділянок повинні затверджуватися на засіданні міської ради. Також необхідно отримати нотаріально оформлений дозвіл чоловіка чи дружини продавця на продаж ділянки, довідку про обмеження та обтяження на земельну ділянку й обов'язково зазирнути в Генеральний план міста на предмет планів влади щодо вашої майбутньої землі.

Коментар експерта

Сергій Савчук, голова постійної депутатської комісії з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони природи:

- Якщо цільове призначення земельної ділянки (вказано в Державному акті на право власності) передбачає таке використання, на яке ви розраховуєте, можна рухатися далі. Нерідко "продаються" неприватизовані земельні ділянки шляхом видачі довіреності на їх приватизацію та майбутнє відчуження. Купувати такі ділянки досить ризиковано, оскільки довіреність може бути відкликана, а в довготривалому процесі приватизації іноді виникають несподіванки, такі як смерть довірителя, зміна законодавчих актів, відмова відповідних органів надавати дозволи та погодження. Довіреність може бути відкликана, а власник виявитися недієздатним або мертвим. Якщо на земельній ділянці знаходиться половина будинку, як часто буває, необхідна згода іншого власника спільної часткової власності на будівлю. Важливо пересвідчитися і у відповідності документів. Підкреслюю, що вивчати необхідно саме оригінали і бути дуже уважними з дублікатами зниклих документів. Основним документом на землю є Державний акт на право власності на земельну ділянку. Державний акт видається власнику при первинній приватизації на підставі цивільно-правових угод, рішення суду, свідоцтва про право на спадщину тощо. Другий екземпляр державного акту знаходиться в державному органі, котрий його видав. Отож, аби впевнитися в тому, що акт не підроблений, необхідно переглянути другий оригінал акту.

Павло Задорожнюк, депутат Вінницької міськради, член депутатської комісії з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони природи:

- Нерідко продаються земельні ділянки з будинками під знос. У цьому випадку необхідно вимагати знесення будинку до укладення договору купівлі-продажу для того, щоб уникнути оподаткування при купівлі будинку, необхідності перереєстрації його та виписки прописаних там осіб (із неіснуючого будинку мешканців виписати значно легше).

Слід також упевнитися, що поблизу земельної ділянки немає виробничих підприємств, СТО, АЗС та інших подібних об'єктів, які, крім шкоди здоров'ю, можуть "розповсюджувати" навколо себе санітарно-захисну зону. У такій зоні здійснювати будівництво заборонено. Також треба бути дуже уважним у разі наявності поблизу водоймищ, оскільки ваша ділянка може належати до природоохоронної зони, будівництво на якій також заборонене.

При огляді ділянки на місцевості треба звернути увагу на будівлі на ділянках сусідів. Якщо вони розташовані впритул до спільної межі, вам доведеться при будівництві вашого будинку, згідно з протипожежними нормами та ДБНами, відступати від межі вдвічі, а деколи і більше, в залежності від поверховості будівель. Крім того, якщо вікна сусідів виходять на вашу ділянку, можливо, вам доведеться робити вогнетривкі стіни, що є досить дорогим задоволенням. В іншому разі проект вашого будинку не погодять відповідні органи (архітектурні, пожежні, санітарні та інші).

Источник: http://dom.ria.uа

Комментариев нет: